Współuzależnienie cd.

Kluczem w sprawie zmiany postawy przyzwalającej jest słowo „kryzys”

Zacznij pozwalać twojemu alkoholikowi na cierpienie i ponoszenie odpowiedzialności za wszelkie skutki jego picia. Aby to uczyni, trzeba zrozumieć swoje przyzwalanie i swoje współuczestniczenie. Nie bądź przekonana że najlepiej poradzisz sobie sama. Twój alkoholik też prawdopodobnie sadzi że „poradzi sobie sam” . Czy mu się to udaje?.

Rozważ, czy w twojej sytuacji nie okazałoby się zbawienne następujące zalecenia.

Nie musisz dłużej uciekać od choroby. Zacznij uczyć się o faktach dotyczących uzależnienia i współuzależnienia.

Nie musisz dłużej obwiniać alkoholika za swoje Zycie. Zacznij „zyc obok” koncentrując się na własnych działaniach – to dzięki nim możesz się podnieść albo załamać.

– Nie musisz dłużej kontrolować picia alkoholika. Dowiedz się o dobry program leczniczy zacznij namawiać go do leczenia.

– Nie musisz dłużej przychodzić z pomocą alkoholikowi. Zacznij pozwalać mu na cierpienie i ponoszenie odpowiedzialności za wszelkie następstwa jego picia.

Nie musisz dłużej krążyć wokół powodów jego pici. Skieruj uwagę na siebie i w miarę możliwości powracaj do wzorów normalnego życia

Nie musisz dłużej . Zacznij mówić to, co myślisz i robić to, co mówisz.

Nie musisz dłużej przyjmować lub wyłudzać obietnic. Przestań się liczyć z nimi w swoim realnym życiu a szczególnie nie opieraj na nich żadnych swoich planów.

Nie musisz dłużej ukrywać faktu, że szukasz pomocy. Zacznij otwarcie mówić o tym alkoholikowi.

Nie musisz dłużej gderać i wygłaszać kazań ani się przymilać. Zacznij rzeczowo i spokojnie informować go o każdym niewłaściwym postępowaniu. Potraktuj go jak osobę dorosłą.

Nie musisz dłużej znosić ataków na siebie i dzieci. Zacznij ochraniać siebie, poszukaj sojuszników, odrzuć tajemnicę.

Nie musisz dłużej być marionetką. Zacznij istnieć osobno.

Źródło;PARPA

O Autorze

Grupa: Magma 6. Intergrupa: Wielkopolska Nie piję już od 22 lat

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany