Ruszyła ogólnopolska akcja społeczna Uwaga! Fonoholizm, której celem jest edukacja mająca przeciwdziałać nadmiernemu użytkowaniu telefonu komórkowego przez młodzież.
Kampania adresowana jest do nauczycieli, uczniów i rodziców, a jej celem jest uświadomienie im istnienia takiego problemu. Ma ich również informować w jaki sposób sobie z nim radzić. W ramach akcji powstaną materiały edukacyjne mające na celu podniesienie świadomości problemu nadmiernego korzystania z telefonu komórkowego przez młodzież.
Impulsem do rozpoczęcia kampanii były badania przeprowadzone przez TNS OBOP które pokazały, że więcej niż co trzeci nastolatek (36%) nie wyobraża sobie nawet jednego dnia bez telefonu komórkowego. Ponad połowa pytanych (56%) nie zgadza się z tym, że telefon komórkowy mógłby dla nich nie istnieć i że lepiej jest spotykać się z ludźmi i rozmawiać z nimi osobiście.
Ponadto ponad dwie trzecie nastolatków (68%) traktuje telefon komórkowy jako niezbędne narzędzie, które pomaga być z wszystkimi informacjami na bieżąco. Według organizatorów akcji wyniki te wskazują na fakt, że tak duża częstotliwość korzystania z telefonu może prowadzić do uzależnienia. Stąd pomysł na akcję, która ma uświadomić uczniom, rodzicom oraz nauczycielom zagrożenia, jakie może nieść ze sobą nadmierne używanie telefonu komórkowego.
Podstawą do rozpoczęcia akcji było badanie „Młodzież a telefony komórkowe”, przeprowadzone w marcu 2011 roku przez TNS OBOP na grupie 400 Polaków w wieku od 12 do 19 lat.
Zostaw odpowiedź