Rozpoczęcie leczenia większości uzależnień powinno zacząć się od odtrucia organizmu. Detoks nie jest jednak gwarancją wyleczenia, ale fundamentem całego procesu.

W trakcie odtruwania osobie leczącej się podawane są specjalistyczne preparaty niwelujące przykre objawy tzw. zespołu odstawienia oraz oczyszczające organizm z toksyn nagromadzonych podczas wielodniowego zażywania substancji chemicznych (alkoholu).

Po detoksie osoba uzależniona jest gotowa, by podjąć leczenie na psychoterapii. Może się ona odbywać w dwóch podstawowych wariantach grupowym lub indywidualnym.

Każdy z tych wariantów niesie ogromne korzyści dla uzależnionego. Podczas terapii indywidualnej może skupić się na swoich uczuciach, emocjach, myślach, poglądach na świat, rzeczywistości – co najważniejsze – własnym życiu.

Podczas terapii grupowej natomiast, uczymy się słuchać innych. Dostrzegając ich problemy i jednocześnie motywacje do podjęcia leczenia, możemy też wiele nauczyć się o samym sobie. Ponadto otrzymujemy duże wsparcie i bardzo cenne informacje zwrotne od innych uczestników terapii. .

Najczęściej stosowane metody leczenia to terapia stacjonarna lub ambulatoryjna.



Terapia stacjonarnajest najbardziej efektywną i skuteczną formą, łączy w sobie terapie: grupową i indywidualną. Pozwala dobrać metody do aktualnych potrzeb pacjenta, dostosować leczenie do postępów w terapii. Wszystko korygowane jest na bieżąco.

Podczas terapii stacjonarnej każdy dzień osoby leczącej się jest zagospodarowany i dostosowany do indywidualnych potrzeb, terapeuci poświęcają osobą leczącym się cały swój czas. Dlatego mają możliwość wielopoziomowego poznania problemów pacjentów. Dzięki temu terapia ma duże szanse na powodzenie.

Podstawowym celem w leczeniu stacjonarnymosoby uzależnionej jest:

1. zwiększenie zdolności utrzymywania abstynencji,

2. usuwanie zaburzeń,

3. rozwiązywanie problemów osobistych,

4. rozwijanie zdolności do zdrowego życia.

Ponadto równie ważne jest przywrócenie osobie uzależnionej zdrowia psychicznego, gdyż w wielu przypadkach nawet długotrwała abstynencja nie powoduje automatycznie dobrej kondycji psychicznej i nie likwiduje głębszych problemów emocjonalnych i rodzinnych ujawniających się po zaprzestaniu picia.

Terapia uzależnień, leczona ambulatoryjnie, przeznaczony jest dla osób, które z rożnych przyczyn nie mają możliwości skorzystania z terapii stacjonarnej. Jest on mniej intensywny, mogą go realizować osoby, które posiadają już wiedzę i umiejętności umożliwiające im utrzymanie abstynencji w swoim dotychczasowym środowisku, bez konieczności codziennego kontaktu z terapeutą bądź grupą terapeutyczną.

Terapia jest prowadzona w specjalistycznych prywatnych gabinetach, poradniach lub przychodniach. W początkowej fazie leczenia spotkania odbywają się 3 razy w tygodniu. Ich częstotliwość spada tak, że pod koniec terapeutycznego procesu prowadzone są jeden raz w tygodniu.

Zarówno stacjonarna jak i ambulatoryjna forma leczenia odnosi najlepszy skutek, gdy prowadzona jest dwutorowo – w formie spotkań grupowych oraz indywidualnych sesji z terapeutą. Dla optymalnych warunków zdrowienia zaleca się łączenie profesjonalnej terapii prowadzonej w ośrodkach, przychodniach i prywatnych gabinetach z mitingami AA, które są prowadzone w formie spotkań samopomocowych, podczas których trzeźwiejący alkoholicy dzielą się swoim doświadczeniem, oferują wzajemne wsparcie tworząc bezpieczne – trzeźwe – środowisko społeczne.

Ja skorzystałem z wszystkich dostępnych form.

O Autorze

Grupa: Magma 6. Intergrupa: Wielkopolska Nie piję już od 22 lat

Podobne posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany