Amerykańscy naukowcy po raz pierwszy zaobserwowali, co dokładnie dzieje się w mózgu człowieka po spożyciu alkoholu i dlaczego niektórzy się od niego uzależniają – informuje serwis eScienceNews. Rezultaty badania opublikowano w „Science Translational Medicine”.

Alkohol powoduje uwalnianie się endorfin w obszarach mózgu, odpowiedzialnych za powstawanie uczuć przyjemności i bycia nagradzanym. Białka o działaniu podobnym do opiatów są wydzielane w jądrze półleżącym i korze oczodołowej-czołowej w reakcji na spożycie alkoholu. Pierwszy raz zostało to bezpośrednio zaobserwowane u ludzi.

– Już od 30 lat przypuszczaliśmy, opierając się na badaniach na zwierzętach, że spożycie alkoholu prowokuje powstanie właśnie takiej reakcji, ale aż do teraz nie zaobserwowaliśmy tego u ludzi. To pierwszy bezpośredni dowód na to, że alkohol wprawia ludzi w dobry nastrój – mówi główna badaczka, Jennifer Mitchell z Ernest Gallo Clinic and Research Center w the University of California, San Francisco (UCSF).

Naukowcy zastosowali technikę pozytonowej tomografii emisyjnej PET w celu zidentyfikowania konkretnych miejsc w mózgu, które reagują zaraz po spożyciu alkoholu. Przebadano 13 regularnych konsumentów napojów, zawierających procenty i 12 osób, które nie piją zbyt często.

U wszystkich badanych spożycie alkoholu powodowało uwolnienie się endorfin, przy czym, im więcej wydzielonych endorfin w jądrze półleżącym, tym intensywniejsze uczucie deklarowanej przyjemności. Co więcej, im większy poziom endorfin w korze oczodołowej-czołowej, tym większe poczucie upojenia alkoholowego u regularnych konsumentów, ale nie u osób z grupy kontrolnej.

„Wyniki wskazują na to, że mózgi regularnych konsumentów lub osób uzależnionych od alkoholu są zmienione w sposób, który sprawia, że picie jest dla nich przyjemniejsze. Może być to wskazówka, która rzuca światło na to, jak powstaje problem alkoholowy. Silne uczucie bycia nagradzanym może przyczyniać się do spożywania zbyt dużych ilości alkoholu” – tłumaczy Jennifer Mitchell.

Odkrycie konkretnych miejsc w mózgu, w których wydzielane są endorfiny, może przyczynić się do rozwoju skuteczniejszego leczenia uzależnienia od alkoholu.

źródło:PAP

O Autorze

Grupa: Magma 6. Intergrupa: Wielkopolska Nie piję już od 22 lat

Podobne posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany