Erytropoetyna (skrót EPO)– glikoproteinowy, hormon peptydowy, którego główną funkcją jest stymulacja różnych etapów erytropoezy, co prowadzi do zwiększenia produkcji erytrocytów przez szpik kostny..

Erytropoetyna produkowana jest w wątrobie i nerkach. U zwierząt gen odpowiedzialny za wytwarzanie erytropoetyny w nerkach zlokalizowano w komórkach interstycjalnych.

 

Prawidłowe stężenie endogennej erytropoetyny u ludzi wynosi 6–32 µg/ml. Rytm dobowy wykazuje najwyższe wartości w godzinach nocnych i najniższe w godzinach porannych.

Rola jaką odgrywa erytropoetyna w mózgu  nie została wyjaśniona.

Działanie erytropoetyny wykorzystywane jest, niezgodnie z prawem, także przez sportowców jako środek dopingowy. EPO podnosi utlenowanie krwi, przez co mięśnie są zdolne do zwiększonego wysiłku.

Najnowsza odmiana tzw. CERA (ang. Continuous Erythropoietin Receptor Activator) i w dużym uproszczeniu można ją nazwać EPO z opóźnionym zapłonem: działa tak długo, że wystarczy robić sobie zastrzyki co miesiąc, 1 ampułka CERA kosztuje 1200 do 1500 euro.

Salbutamol [lek na astmę] stosowany w formie tabletek, inhalatora oraz w formie iniekcyjnej. Wielu ekspertów od dopingu, stwierdziło w swoich badaniach, że salbutamol może powiększać masę mięśniową niezależnie od wieku.
Używanie sterydów (w wysokich dawkach) może wiązać się ze ryzykiem powstania schorzeń serca, co nie grozi przy salbutamolu.
Jedno badanie nawet potwierdza, że przyjmowanie salbutamolu zmniejsza ryzyko chorób serca (mniejszy cholesterol, LDL, trójglicerydy, jednocześnie podnosząc HDL – dobry cholesterol). Inne pozytywne cechy salbutamolu to: zwiększanie amoniaku we krwi w czasie treningu, poprawienie siły nóg (również ogólne przyrosty siły przy treningu siłowym), oraz podniesione spoczynkowe zużycie energii.
Również interesujące jest, że salbutamol podnosi wydolność aerobową (bieganie) tak dobrze jak anaerobowy metabolizm (trening siłowy).

To też uzależnia

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany