Współuzależnienie cd.

Jeżeli twój chaos i zamęt przybiorą naprawdę poważne rozmiary, trudne i przykre uczucia spotęgują się, też jesteś zagrożona. Jeżeli jesteś czyimś niewolnikiem, to patrząc na rzecz całą z punktu widzenia tej relacji widać wyraźnie, że biorą w tym udział dwie osoby: pan i niewolnik, których łączy określony stosunek. Nic nie należy w tej sytuacji do jednej ani drugiej osoby. Nic się nie zmieni, gdy będziesz „rzucać się” w pozycji niewolnika. Musisz dokonać wysiłku , by zmienić coś w sobie(w swojej mentalności, aktywności, uczuciach).

Obliczono, że za każdy rok życia w chorej sytuacji rodziny z problemem uzależnienia od alkoholu potrzeba miesiąca intensywnej pracy psychologicznej przywracającej zdrowie.

Jeżeli chodzi o psychologiczną pracę nad sobą, jej cele i droga są określone w następujących punktach.

Dwanaście kroków do zdrowienia

1- Przyznaj otwarcie, że jest to problem, którego nie jesteś w stanie sama rozwiązać. Uznaj naprawdę, że w trudnej sprawie potrzebni są sojusznicy.

2-Określ prawdziwe powody twoich trudności.

3- Zwróć uwagę, że Twojetrudności tkwią raczej w relacjach z innymi ludźmi, a nie po prostu w innych ludziach. To oznacza, że zmiana może rozpocząć się od Ciebie a nie od kogoś.

4- Przestań obwiniać innych za swoje problemy, porzucającniszczącą grę „To przez Ciebie”

5- Przestań nieustannie krytykować się za błędy i cierpieć z powodu wiecznego poczucia winy. pPo prostu zmieniaj to, co zmienić jesteś w stanie, biorąc pod uwagę swoje aktualne siły i ograniczenia.

6- Pozbądź się manipukacji, słownych gierek, gderania, pomstowania i awantur. Znajdź inne źrydła psychologocznego ozywienia.

7- Gdy czegoś potrzebujesz, zdobądź się na szczerą prośbę, jasne wymagania lub rzeczową informację.

8- Naucz się pełniej odczuwać i bardziej konstruktywnie wyrażać swoje uczucia.

9- Podążaj w kierunku pogłębiania swoich uczuć, potrzeb i wartości, budując kierunkowskazy, które będą dobrze służyć zarówno Tobie jak i innym.

10- Naucz się lepiej określać granice swojego „ja” w kontaktach z innymi ludźmi pamiętając, że maszprawo bronić się przed inwazją.

11- Naucz się prawdziwej bliskości z innymi ludźmi po to, by przyjmować od nich troskę, informacje, pomoc i więź. Naucz się też lepiej dzielić sobą z innymi.

12- Zaakceptuj zmienność swoich relacji z drugim człowiekiem. Pozwól im pulsować, rozwijać się i zanikać. Niech będą odbiciem prawdy.

Pamiętaj Al-Anon jest dla ciebie.

źródło:PARPA

O Autorze

Grupa: Magma 6. Intergrupa: Wielkopolska Nie piję już od 22 lat

Podobne posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany