23 latek mając 3,47 promila alkoholu we krwi potrącił matkę z dzieckiem w wózku wjeżdżając na chodnik. Próbując uciec z miejsca wypadku zderzył się z nadjeżdżającym z przeciwka Oplem, którym jechała pięcioosobowa rodzina. Tym razem nikt nie zginął, ale częściej takie wypadki kończą się tragicznie.

W mediach mnóstwo jest artykułów o pladze pijanych kierowców. Społeczeństwo zgodnie czytając, lub słuchając o pijanych kierowcach wyraża sprzeciw jeździe po alkoholu. I co? I gówno.

 

Dopóki nie będą reagować Ci, którzy widzą jak pijany chce jechać samochodem lub motocyklem to morderstw na drogach będzie więcej. Pladze pijanych kierowców można zapobiec w tylko w jeden sposób – nie pozwolić im wsiadać za kółko.

Dla ilu wciąż poranek po imprezie wygląda właśnie tak:

„Ból głowy, straszny kac, jeszcze prawie nic nie widzę, bo oczy tak opuchnięte, że z trudem można je otworzyć, ale w głowie dręcząca myśl – co z Frankiem. Wczoraj przecież sporo wypił i chciał wracać do domu autem. Ciekawe, czy dojechał? Muszę zadzwonić”.

Na ten telefon jest już być może za późno! Franek być może już kilka godzin temu staranował jakiś przystanek autobusowy zabijając czekającą na autobus parę nastolatków.

z13308189Q,Pijany-kierowca-zabil-31-letnia-kobiete

Rano jest już za późno na takie rozważania. Kluczyki pijanemu trzeba zabrać zanim stanie się pijanym kierowcą.

stop

Ludzie muszą sobie uświadomić, że każdy pijany kierowca to potencjalny zabójca. Każdy kto daje ciche przyzwolenie na kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu daje przyzwolenie na śmierć. Czasami własną śmierć.

Oczywiście są jeszcze Ci, których nikt nie widzi jak po piciu wsiadają do samochodu. Na świadomość tych potencjalnych morderców mają wpływać społeczne kampanie uświadamiające. W naszym kraju są to przede wszystkim reklamy w telewizji i na bilbordach. Takie uświadamianie powinno jednak odbywać się cały czas, a nie tylko co jakiś czas. Mi bardzo podoba się rozwiązanie podpatrzone w Tajlandii, gdzie policja inscenizuje sceny wypadków z udziałem pijanych kierowców. Instalują oni w okolicach szkół rozbite samochody, okaleczone manekiny(ofiary) z rozbitymi butelkami po alkoholu. Taki przekaz powinien trafiać do młodych ludzi jak najwcześniej.

pijani-kierowcy_wypadek_drawno_5268

Jeżeli nie takie inscenizacje to może bilbordy ze zdjęciami z wypadków powinny razić w oczy.

Działanie policji w walce z pijanymi kierowcami jest moim zdaniem wyłącznie medialne. Głośno mówi się o akcji znicz, akcji szkoła itp. Prawda natomiast jest taka, że ja nigdy przy tak nagłośnionych akcjach ani razu nie zostałem skontrolowany na obecność alkoholu w organizmie, a jeżdżę samochodem dość dużo. To gdzie jest ta policja?

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany