Jakiś czas temu w artykule pod tytułem „nietypowe uzależnienia” wymieniłem kilka uzależnień innych niż alkoholizm czy narkomania. Chciałbym wam przybliżyć kilka z nich, na początek wyjaśnię czym jest „Bigoreksja”. Przyzwyczailiśmy się już do tego że alkoholizm i narkomania to jest uzależnienie, które dość łatwo zdiagnozować i oczywiste jest że należy je leczyć.

Pozostałe to znaczy nowe uzależnienia traktujemy trochę żartobliwie, tak trochę jak ciekawostkę albo fajny temat do żartów. Określa się je jako mniej patologiczne i mniej niszczące niż alkoholizm. Tymczasem uzależnienie to uzależnienie i już! koniec kropka. Nie powinno  dla tych „nowych uzależnień” być akceptacji społeczeństwa.

Bigoreksja dotyczy przede wszystkim młodych ludzi, zarówno mężczyzn jak i kobiet, choć w większości jednak mężczyzn, którzy na początku nadmiernie a z czasem obsesyjnie dbają o swoje ciało. Z tego powodu stają się stałymi bywalcami na siłowniach i już w sposób „chory” koncentrują się na swoim wyglądzie, a przede wszystkim na swoich mięśniach. Nieustannie oglądają się w lustrze, ważą się i mierzą bicepsy, ciągle są niezadowoleni ze swojego ciała. Całe życie staje się podporządkowane pod grafik na siłowni i grafik diety wysoko białkowej, ubogiej w tłuszcze a dla lepszych efektów wspomaganie się  przyjmowaniem sterydów anabolicznych. Co powoduje oczywiste dla zdrowego człowieka uboczne skutki zdrowotne, które są niezauważalne dla osób już uzależnionych. Nadmiar białka, brak w diecie tłuszczów i niedobory witamin oraz sterydy, wpływają niszcząco na narządy wewnętrzne i niszczą skórę, kości, paznokcie i włosy. Doprowadzają do impotencji !!!!!!! a w efekcie do braku potomstwa.

Presja bycia atrakcyjnym jest jednak tak wielka że przestają zwracać uwagę na skutki zdrowotne i społeczne swojego postępowania a właściwie ich nie zauważają ponieważ maja zaburzoną ocenę sytuacji.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany