Wszyscy znający się choć trochę na gotowaniu wiedzą jak ciekawą przyprawą są nasiona Muszkatołowca Korzennego, znane lepiej jako Gałka Muszkatołowa. Ta skądinąd znana od bardzo dawna przyprawa, zażywana w nawet niedużych ilościach, działa jak narkotyk.

Przyprawa to dotarła do Europy w okresie wypraw krzyżowych, a więc ok XII wieku. Początkowo stosowana była w medycynie jako środek służący w zwalczaniu reumatyzmu, wzdęć i zaburzeń oskrzelowych. W dużych ilościach podawana była w celu wywołania poronienia u kobiet w ciąży. Dopiero później zaczęto doceniać jej właściwości smakowe i jako taka gości w prawie każdej kuchni. Zażywana w większych niż normalnie ilościach wywołuje halucynacje, zaburzenia świadomości a nawet stany lękowe. Jeżeli więc twoje dziecko intensywnie pachnie gałką muszkatołową, niekoniecznie oznacza to, że zajadało się właśnie piernikami lub popularnym sosem beszamelowym.

Spożyta w nawet niedużej ilości zmielona, w postaci nasion lub wywaru gałka, ma działanie halucynogenne i działa jak narkotyk. Powoduje to zawarta w przyprawie Mirystycyna. Substancja ta ma właściwości podobne do marihuany. Nie powoduje jednak uzależnienia.

Po czym poznać, że ktoś jest pod wpływem zażycia gałki muszkatołowej ?  Taka osoba może mieć:

 • Halucynacje
 • Zaburzenia świadomości
 • Odczuwać senność i zmęczenie
 • Oszołomienie
 • Zaparcia
 • Trudności w oddawaniu moczu
 • Nudności
 • Stany lękowe
 • Delirium

Efekty zażycia gałki muszkatołowej odczuwalne są ok godzinę po spożyciu i utrzymują się do 72 godzin (3 dni), w ekstremalnych przypadkach nawet do tygodnia.Witam was wszystkich. Mam problem tydzień temu dokładnie to 28 maja zjadłem gałkę muszkatołową. Dziś jest 4 czerwca a faza nadal mnie trzyma. Nie mam pojęcia dlaczego to już 8 dzień tej chorej męczarni. Jeśli ktoś zna jakiś sposób jak przerwać fazę proszę o kontakt – napisał anonim na jednym z for internetowych.

 

Kolejny napisał:

Nie jedzcie tego , ja zjadłem i leżałem w szpitalu … po czym miałem depresje , stany lękowe, mało nie zszedłem puls 35, ciśnienie 60/35, rodzinie powiedzieli ze to agonia… ale jakoś wyszedłem…

 

Ponadto amatorów gałki muszkatołowej jako narkotyku należy przestrzec, że spożywana w dużych ilościach prowadzi do ostrego rozstroju psychicznego prowadzącego do uczucia nadchodzącej zagłady/śmierci i wstrząśnięcia. Długotrwałe zażywanie może także prowadzić do rozwoju raka wątroby, wspomniana na początku Mirystycyna jest rakotwórcza.

Niestety nie ma obecnie żadnych testów, które można by przeprowadzić aby sprawdzić, czy ktoś zażywa gałkę muszkatołową jako narkotyk. Jedynym sposobem jest obserwacja zachowania, a bodźcem do zachowania wzmożonej czujności może być charakterystyczna woń gałki, której nie sposób zabić żadnym innym zapachem.

 

 

15 komentarzy

 1. werka

  Nie wiedziałam ze mogą być aż takie rzeczy się po tym dziać, miała być zabawa, razem z koleżankami wypiłyśmy gałkę muszkatołową z wodą, nic nie czułam nic, więc powtórzyłam to, lecz nie w takich dawkach jak moje psiapsióły, moje fazy ciągną się już od 9 dni, 2 koleżanki trafiły do szpitala, jedna prawie umarła.. Nie polecam, skutki są straszne, pomyślcie o swoich rodzicach.. 🙁

  Odpowiedz
 2. caribou

  Najpierw, na początku artykułu, admin pisze o działaniu narkotycznym dużych ilości, po czym pisze później, że wystarczą niewielkie ilości, nie żebym się czepiał, ale to trochę mylące.

  Odpowiedz
 3. anonim

  Zjadłam. 7 dzień a ja na fazie . nic nie ogarniam . myślałam że cos nie tak z moimi oczami bo widzę różne kolory dziwne

  Odpowiedz
 4. Krystian

  To ile wy tego zjadlyscie ze takie fazy mialyscie? Pierwszy raz widze zeby kogos trzymalo tak dlugo

  Odpowiedz
 5. nox

  Jak ktoś nie umie brać gałki, to później ma takie problemy. Ludzie, 30g to MAKSIMUM! Dla niektórych nawet za dużo. Rzekomo od 15g można już mieć fazę, ale nie zawsze. Jeśli się raz weźmie 20g lub 30g, to nic się nie stanie.
  Moja 6 własnoręcznie zmielonych gałeczek w gorącej wodzie właśnie się parzą. Czekam na szpital, osoby, które zjadły z 10 sztuk i tam trafiły. :’)

  Odpowiedz
 6. Człowiek

  Ludzie. Czy wyście poszaleli? Ryzykować zdrowiem i życie dla jakiegoś odlotu? Pomyślcie o bliskich

  Odpowiedz
 7. MadraLala

  No to gratuluje adminowi tej strony za obszerne informacje dotyczace halucynacji jakie wywoluje galka muszkatalowa. Mlodzierz tylko czeka na takie cuda tanie i skuteczne newsy.

  Odpowiedz
 8. Marcly

  Przestańcie. To nie jest aż takie tanie. Odkąd dowiedziałam się, że gałka tak działa, dodaje tylko odrobinę do dań i deserów. Nie mogę sobie nawet wyobrazić jak moje dzieci mogłyby się po tym czuć.

  Odpowiedz
 9. Roza

  gałka jest super tylko trzeba mało.tak jedna łyżeczke pierwszego dnia ma się swietny humor i energie drugiego dnia jest jeszcze lepiej a trzeciego jest faza podobna do fazy po trawie tylko lepsza bo niema natłoku myśli i lęków potem należy przerwać i znów za jakis czas mozna powtórzyć.wszystko można ale rozsądnie i z umiarem

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany