Warto wiedzieć – Jak sobie radzić – jak wytrwać w trzeźwości
po odbytym leczeniu, jak radzić sobie ze stresem
– porady nie tylko dla uzależnionych

PROGRAM HALT

Program HALT obok 12 kroków, 12 tradycji, Modlitwy o pogodę ducha stanowi osiową część filozofii zdrowienia ruchu AA. Program HALT jest praktyczną wskazówką, co należy robić aby zachować abstynencję i trzeźwość nie tracąc pogody ducha.
Hasło powstało od pierwszych liter angielskich słów:

 

PROGRAM

H

A

L

T

NIGDY NIE BĄDŹ

HUNGRY

ANGRY

LONELY

TIRED

GŁODNY

ROZGNIEWANY

OSAMOTNIONY

PRZEMĘCZONY




Dla uzależnionych od alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych chęć napicia się alkoholu objawia się w sytuacjach, kiedy odczuwają przykry stan wewnętrznego napięcia a nawet cierpienia. To napięcie może powstać, gdy jesteś:

HUNGRY – głodny

ANGRY – rozgniewany

LONELY – samotny

TIRED – zmęczony

Pierwsze litery wyrazów dają słowo HALT co z niemieckiego znaczy – stój, stop.

Każdy z tych stanów może oddalić alkoholika z drogi zdrowienia tak, że straci
z oczu główny cel – Trzeźwość.

HALT  jest programem który podpowiada jak radzić sobie z zagrożeniem picia w okresie trzeźwienia.

A zatem :

NIE BĄDŹ GŁODNY

– postaraj się być sytym, unikaj uczucia głodu.

Głód jest źródłem stresu. Ssanie w żołądku rozpoznawane jako napięcie, cierpienie łatwo prowadzi do chęci uzyskania ulgi, najprościej poprzez wypicie alkoholu.
Nie wychodzić z domu bez zjedzenia czegoś. Trzeźwi alkoholicy z doświadczeniem twierdzą, że pokusa na kieliszek zwielokrotnia się gdy jesteśmy głodni, wtedy też często bywamy źli. Organizm człowieka jako laboratorium biochemiczne bardziej domaga się dla alkoholika alkoholu gdy żołądek jest pusty. Ryzyko sięgnięcia po alkohol zmniejszy się , gdy zwracamy uwagę na sposób odżywiania – regularne spożywanie w ciągu dnia co najmniej trzech posiłków ( w jadłospisie warto uwzględnić przede wszystkim owoce, warzywa, ryby, gotowane mięso).

 

NIE BĄDŹ ROZGNIEWANY

– zadbaj o pogodę ducha, unikaj narastającej złości i rozgniewania.

Gniew jest naturalnym uczuciem. Przeżywanie złości, gniewu rodzi narastające napięcie, któremu często towarzyszą myśli o napiciu się alkoholu. Zbyt duży poziom złości zaburza w nas funkcjonowanie. Ten stan psychiki jest w większości powodem sięgania po kieliszek – aby osiągnąć odprężenie.  Trzeźwiejąc zatem należy unikać sytuacji wyzwalających złość.
Kiedy pojawia się złość, wyrażaj ją możliwie jak najwcześniej. Poznaj dobre dla siebie sposoby radzenia sobie ze złością – np. odreagowanie poprzez rozmowę z życzliwą osobą, spacer, koncentrację na czymś innym, krótką drzemkę, posłuchanie ulubionej muzyki, wykonywanie ćwiczeń fizycznych. Nauka strategii radzenia sobie ze złością znajduje w ofercie psychoterapii uzależnienia realizowanej w placówkach leczenia dla  uzależnionych. Sam również możesz się tego nauczyć
Przeciwieństwem gniewu jest wyciszenie, spokój. Czytamy to w pierwszym  wersecie Desideraty – „Krocz spokojnie wśród zgiełku i pośpiechu – pamiętaj jaki pokój może być w ciszy”  Mówi też o tym program 24 godzin. Spróbuj przeżyć każdy dzień dobrze i nie próbuj załatwić za wiele spraw  – bo stąd prosta droga do rozgniewania stresu i być może kieliszka. Doskonałym lekarstwem na gniew jest miłość. Prawdę tę Bill W.  zaczerpnął z modlitwy św. Franciszka z Asyżu zaczynającej się od słów : „Pozwól abym, bardziej pożądał pocieszać innych niż sam być pocieszanym”.

NIE BĄDŹ OSAMOTNIONY

– kontaktuj się z innymi osobami, unikaj osamotnienia.

W niektórych okresach życia samotność jest naszym wyborem, potrzebujemy czasem spokoju, izolacji w chwilach, gdy podejmujemy, rozważamy osobiste decyzje. Osamotnienie jest czymś innym, łączy się z poczuciem porzucenia, odrzucenia przez środowisko. Przeżywany smutek, poczucie izolacji, rozżalenie, użalanie się nad sobą powodują cierpienie, w którym łatwo pojawiają się myśli, aby doznać ulgi poprzez wypicie alkoholu. Samotność nie jest najlepszym stanem dla alkoholika w jego drodze trzeźwienia – od samotności bliska droga do frustracji, złości napięcia, rozżalenia. Dobrym miejscem na zapobieganie osamotnieniu jest dom, rodzina, klub abstynenta, Grupa AA, gdzie możliwy jest kontakt z przyjaciółmi. Jako przeciwwagę dla samotności  stawia się społeczność AA, oraz swojego sponsora alkoholika z dłuższym stażem trzeźwienia. Między innymi jednym z najważniejszych symptomów nawrotu choroby alkoholowej jest izolacja, samotne uciekanie w świat marzeń, unikanie mityngów, czucie nieuzasadnionych urazów do innych ludzi. Dlatego za wszelką cenę należy unikać bycia samotnym. Również Wiara pierwsza prawda Bila W.  mówi o tym,  że „Bóg jakkolwiek go pojmujemy jest zawsze z Tobą, nie jesteś sam”.

NIE BĄDŹ ZMĘCZONY

– wypoczywaj, unikaj przemęczenia.

Przerywając picie, wielu uzależnionych podejmuje dodatkowe prace, próbuje szybko nadrobić zaległości. Dotąd alkohol pobudzał i odprężał jednocześnie, tworząc iluzję siły potrzebnej do pracy. Brak snu, nieregularny sen, narastające zmęczenie stają się przyczyną niepokoju, stanów które zagrażają trzeźwości. Trudno oczywiście nie być zmęczonym, ale chodzi o to aby stanu tego nie przedłużać. Istotne jest unikanie zmęczenia fizycznego, ale również psychicznego. Doświadczenie uczy, że alkohol na krótko usuwa zmęczenie. Daje pozorne uczucie lekkości, a wnioski o jego „uzdrowieńczym” i „krzepiącym” działaniu  – prowadzą na manowce. Alkohol działa znieczulająco – stąd złudzenie, że usunął nasze zmęczenie. Tylko naturalny wypoczynek: spacer, relaks, umysłowy i fizyczny, sen – dają efekty, regenerują organizm , co gwarantuje wewnętrzną siłę i daje szansę na życie w trzeźwości.

HALT jest programem, który dobrze jest zapamiętać i wcielać w nasze trzeźwiejące życie.

Umiejętność radzenia sobie ze złością, rozwiązywanie trudnych spraw bez poczucia krzywdy, przeznaczanie czasu na posiłek, co ważne w miłym towarzystwie, pozwala uniknąć samotności, daje czas na wypoczynek. Dostosowanie długości dnia pracy do swojej wydolności psychofizycznej zapobiega przemęczeniu i narastającemu rozdrażnieniu. Taka postawa chroni przed niespodziewanym pojawieniem się głodu alkoholowego, zapobiega możliwości wystąpienia nawrotu choroby, ułatwia życie w pogodzie ducha.

Czy stosuję ten program ?

Na pewno warto !

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany